شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان ایران، همیشه از «حق آموزش به زبان مادری» دفاع نموده و تداوم سیاست آموزشی تک‌زبانی بدون توجه به نگرش زبانی شهروندان را غیرعلمی، غیردموکراتیک و کاملا اشتباه می‌داند. این شورا قاطعانه از حق سلب‌ناشدنی شهروندان برای انتخاب زبان آموزشی خود دفاع می‌کند و معتقد است که تداوم مهندسی سیاست تک‌زبانی کنونی که مغایر با اصول علم زبانشناسی است و به صراحت کاملا خطا می‌باشد. لذا این شورا، تداوم سیاست تک‌زبانی در امر آموزش را اقدامی ناعادلانه می‌داند که حقوق جمعی ملت‌های غیرفارس داخل جغرافیای سیاسی ایران را نادیده می‌انگارد.


فراخوان ‏دادخواهی: علیه ثابتی و دیگر آمران و عاملان شکنجه و کشتار مردم در نظام سلطنتی
ما شما را به هم‌دلی و همرزمی در این راه طولانی فرا می‌خوانیم. بر این پایه، همه‌ی مدافعان آزادی، برابری و دموکراسی را به امضای این فراخوان و پیگیری دادخواهی علیه سردمداران شکنجه و سرکوب رژیم شاه ــ ازجمله ثابتی و احمد فراستی ـ دعوت می‌کنیم. بیایید تا بر تلاش خود برای مخالفت و مبارزه با استبداد، شکنجه، زندان و اعدام، و تقویت صف آزاداندیشان و مخالفان پیگیرِ سرکوب‌گری در جامعه‌ی ایران بیفزاییم.


مقاومت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان در دادگاه خارج از پیش‌بینی ساواک بود و ترغیب آنها به فرجام‎خواهی و نوعی طلب عفو ملوکانه به جایی نرسید و آنها دادگاهی را که "نمایشی" می‌دانستند به نمایش مقاومت تبدیل کردند.


«برای مقاومت علیه فاشیسم، در تلاش برای درهم‌شکستن ‌سلطه‌ی آن، و جهت اطمینان از انجام این مهم، این کتاب را نوشته‌ام. دوستانِ من، تنها چیزی که می‌ماند رفتن و ترک شما با لبخند و مهر است، و بدین طریق تقدیم این صفحات به زنان و مردان شریف و ویرتومندی که در هنر براندازی و آزادی پیشگام من بودند و همۀ آن کسانی است که این راه را ادامه خواهند داد. همواره گفته‌ایم که آن‌ها "جاودانه" هستند، باشد که جاودانگی و ابدیت ما را نیز در آغوش کشد».ابتلای سالانه «۱۵۰هزار نفر» به سرطان در ایران
نقدینگی در ایران به رقم بی‌سابقه «۸ هزار تریلیون تومان» نزدیک شد
واردات ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی/ نصف محصول امسال به فروش نرفته است
میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور برابر با ۶۶ سال در سیستان و بلوچستان ۵۰ سال
شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳، ایران در جایگاه ۱۰۱
فرزندآوری با درد بی‌پولی؛ یک شب بستری برای زایمان ۳۶ میلیون تومان آب می‌خورد!
۶ تا ۱۰ هزار پزشک از کشور خارج شده اند
وزارت بهداشت: حدود ۱۴ درصد از مرگ‌های طبیعی در ایران ناشی از آلودگی هواست
.


تقی ارانی نظریه‌پرداز، نویسنده و مبارز سوسیالیست ایرانی در روزی چون امروز در سال ۱۳۱۸ شمسی در ۳۷ سالگی در زندان حکومت رضا خان و بعد از تحمل شکنجه‌های سخت، به قتل رسید.


این نوع بهره گیری های نیابتی اکنون به وضوح دیده می شود و شرایط را به مرحله بسیار حساسی رسانده است. ولی با وجود قدرت نمائی ارتش پاکستان و سپاه پاسداران ایران بسیار بعید است که این در گیری ها به یک جنگ تمام عیار بکشد. کشور هایی همچون چین که با هردو کشور رابطه حسنه ای دارد و قبلا به خاطر حفظ منافع گسترده اش در مناطق ساحلی و بلوچ نشین هر دو کشور، در جهت توافق بر روی یک برنامه امنیتی دراز مدت بین این دو کشور تلاش کرده بود، اکنون مجددا وارد میدان شده است تا از بالا رفتن تشنج در سطح یک جنگ جلوگیری کند. ولی چین به صراحت خواهان یک منطقه امن برای سرمایه گزاری های کلان خود در هر دو کشور است.


بمصرف سرانه گوشت کارگران زیر ۷۰۰ گرم در سال ۱۳سد کشور با «کاهش شدید حجم آب» بیش از ۲ میلیون دختر بالای ۳۰ سال، مجرد هستند گزارش جدید مرکز آمار ایران: رشد شاخص تورم در آذرماه ۱۴۰۲ شتاب گرفته است رئیس صندوق توسعه ملی ایران: صد میلیارد دلار به دولت‌ها قرض داده‌ایم؛ امیدی به بازگشت این پول نیست مرکز پژوهش‌های مجلس: رشد ۶۱ درصدی بدهی‌های دولت رئیسی


تماس گرفتن و مامور اجرای حکم اومد بالا گفت: «حجابت رو سرت کن و دنبالم بیا» گفتم: «سر نمی‌کنم گفت پس که نمی‌کنی؟ جوری شلاقت رو بزنم که بفهمی کجایی برات یه پرونده ی جدید هم باز می‌کنم هفتاد و چهارتای دیگه‌م مهمونمون باشی». باز سر نکردم. رفتیم پایین چند تا پسر دیگه رو بابت شرب خمر آورده بودن مرد با تحکم تکرار کرد: «مگه نمیگم سر کن؟» نکردم دو تا زن چادری اومدن و روسری رو کشیدن رو سرم باز درش آوردم و این کار چند بار تکرار شد بهم از پشت دستبند زدن و روسری رو کشیدن رو سرم رفتیم طبقه‌ی زیر همکف یه اتاق بود ته پارکینگ قاضی و مامور اجرای حکم و زن چادری کنارم وایساده بودن.