فراخوان : برای اعتراض به اعدام ها در جمهوری اسلامی
جنبش انقلابی “ژن، ژیان، ئازادی/ زن، زندگی، آزادی” که پس از کشته شدن ژینا(مهسا) امینی در سراسر ایران آغاز شد، ارکان حاکمیت اسلامی ایران را به شدت لرزانده و تداوم آن مسئولان جنایت‌کار رژیم را به هراس انداخته است. از همین رو با قساوت تمام بر سرعت و شدت خشونت، شکنجه و اعدام افزوده‌اند و مجازات قرون وسطایی شلاق را نیز وحشیانه و بی‌شرمانه بر بدن کارگران حق‌طلب و زنان مبارز علیه حجاب اجباری فرود می‌آورند تا شاید بتوانند این جنبش انقلابی را به شکست بکشانند.


۷ سازمان حقوق بشری فعال در حوزه کُردستان با انتشار بیانیه‌ای مشترک از مردم کُردستان درخواست کرده‌اند که سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ ژانويه۲۰۲۴ با برگزاری یک اعتصاب عمومی اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی را محکوم کنند.


صبح امروز نهم بهمن ماه خبرگزاری قوه‌ی ‌قضائیه و رسانه‌های نزدیک به حکومت از اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد در زندان قزل‌حصار خبر دادند. اعدام این چهار زندانی به‌رغم مخالفت گسترده با احکام اعدام و اعتراض مردم آزادی‌خواه و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر صورت گرفت.
پژمان فاتحی به مادرش گفته است: «این مرگ برای من یک مرگ با افتخار است؛ در مراسمم سیاه نپوشید و گریه نکنید».

کانون نویسندگان ایران

فرهاد سلیمی (زندانی عقیدتی پس از تحمل ۱۵ سال حبس)، و محمد قبادلو (از بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهانه‌ی سال گذشته، با وجود نقض حکم‌اش در دیوان‌عالی) اعدام شدند.

کانون نویسندگان ایران

حکم اعدام محمد قبادلو، از معترضان بازداشت‌شده در جنبش آزادی‌خواهانه‌ی شهریور ۱۴۰۱ در نخستین ساعات سه‌شنبه سوم بهمن اجرا شد. وکیل این جوان ۲۳ ساله یک روز پیش از آن اعلام کرده بود که اجرای این حکم «هیچ مجوز قانونی ندارد و بی‌تردید قتل محسوب می‌شود».

کانون نویسندگان ایران

فشار بر بنیامین نتانیاهو برای بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی رو به فزونی است، حملات علیه نیروهای این کشور در شمال غزه نیز دوباره آغاز شده و گفته می‌شود حماس توانسته گذرگاهی در جبالیا را دوباره در کنترل خود بگیرد، به گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد نیروهای حماس از بین رفته اند، نتانیاهو با رد شروط حماس مجددا گفته است جنگ در همه جبهه‌ها ادامه خواهد یاف

منبع -اخبار روز

یک دختر جوان دانشجوی اهل کوهدشت با هویت آناهیتا امیرپور، با شلیک مستقیم نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات در شهر بروجرد استان لُرستان کشته‌شد. نهادهای امنیتی با اعمال فشار بر خانواده و دوستان این دختر دانشجو و همچنین ربط دادن این موضوع به انفجار‌های کرمان می‌خواهند که این قتل عمد حکومتی را با ستاریو سازی به پرونده امنیتی تبدیل کنند.


در برابر سیل هستی‌برانداز احکام اعدام نیز یاری مردم بسیار راه‌گشاست. حکم اعدام این شش جوان باید لغو شود. آن‌ها زندانی سیاسی‌اند و اصولا نباید دستگیر می‌شدند. زیرا حق اعتراض، حق فعالیت سیاسی و حق آزادی بیان از حقوق اساسی و اولیه‌ی هر انسان است. کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم اعدام رضا رسایی، مجاهد کورکور، محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی، وفا آذربار و دیگر احکام اعدام، و آزادی تمام کسانی است که به سبب فعالیت سیاسی یا ابراز نظر و عقیده‌ی خود زندانی شده‌اند.


محمد داوری، فعال کارگری، که به اتهام «توهین به رهبر» به ۳ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه، منع فعالیت در فضای مجازی و ۲ سال تبعید به بردسیر کرمان، و به اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند در فضای مجازی» به ۱ سال و نیم زندان محکوم شده است، برای اجرای حکم حبس احضار شد.

کانون نویسندگان ایران

چهارمین ماه جنگ در غزه؛ حملات هوایی اسرائیل به خان‌یونس ادامه دارد؛ غزه به کانون مرگ و ناامیدی تبدیل شده است؛ اسرائیل مدعی شد فرماندهی حماس در شمال غزه را نابود کرده است. دو خبرنگار دیگر در غزه کشته شدند؛ پادشاه اردن در گفت‌وگو با بلینکن نسبت به عواقب فاجعه‌بار ادامه جنگ در غزه هشدار داد

منبع -اخبار روز